Drenje želi riješiti problem prazne čestice u Mandićevcu koja je predviđena za pokope, no selo svoje pokojne pokapa drugdje

DRENJE/MANDIĆEVAC

Nakon što je od 11 sela na području Općine Drenje njih devet na svojim grobljima već dobilo kuće oproštaja, a namjera te jedinice lokalne samouprave jest da mrtvačnicu dobiju sva posljednja počivališta u Drenjanštini pa je najavljena njezina skorašnja gradnja i u nevelikom Podgorju Bračevačkom, bez tog sadržaja jedino zasad ostaje Mandićevac.

No, u tom vinorodnom, vikendaškom selu realizacija gradnje mrtvačnice ne zapinje ni na volji, spremnosti općinske administracije, ni na novcu, ni projektu, ni dokumentaciji, ni dozvolama. Dapače! Zapinje na slučaju – novog groblja, točnije i dalje praznoj parceli koja je određena da postane groblje, a koje to selo s 236 stanovnika nikada nije imalo. Parcela je osigurana, čeka…, no prvi obrisi novoga groblja nikako da se počnu ocrtavati.

Ulaz u potnjansko groblje miče se sa zavoja

Drenjanski načelnik Slavko Dešić izgradnju kuće oproštaja najavljuje i u nevelikom Podgorju Bračevačkom, koje, uz katoličko, ima i pravoslavno groblje. Groblje u Potnjanima ima kuću oproštaja otprije, no tu su sada radovi vezani za izgradnju parkirališta i pristupne ceste, jer je dosad pristup potnjanskom groblju bio na zavoju prometnice. To znači rizik od izloženosti prometu jer je groblje uz prometnu državnu cestu Đakovo – Našice, DC 515. “Stoga izmještamo ulaz u to seosko groblje, bit će asfaltirana pristupna cesta i to će groblje dobiti veliko parkialište”,najavljuje Potnjancima načelnik Dešić.

Riješeno s državom

Selo nikako da svoje pokojnike počne pokapati u svom “ataru”, nego dio Mandićevčana to čini u susjednom Drenju, a dio u Pridvorju. Razlog – nitko ne želi biti prvi pokopan, odnosno nijedna obitelj ne želi da upravo njezin pokojnik bude prvi sahranjen na novoformiranoj površini namijenjenoj za mandićevačko groblje. Osim toga, Mandićevčani su nezadovoljni i blizinom nogometnog igrališta parceli namijenjenoj za seosko groblje. Problem je to koji Općina pokušava rješavati iz mandata u mandat, a svojevremeno su se pojavila i pitanja oko imovinskopravnih odnosa nad česticom predviđenom za posljednje počivalište – da je čestica u vlasništvu države, pa je Općina Drenje još prije bila krenula u rješavanje toga imovinskopravnog čvora i razriješila ga. Danas je čestica u vlasništvu Općine.

– Ishodili smo od države zemljište i riješili svu dokumentaciju, građevinsku dozvolu – kaže općinski načelnik Slavko Dešić, koji na skorašnjim lokalnim izborima ide po peti mandat, i to kao kandidat HDZ-a. Uz izgradnju plaže, pontonskog bazena i veza na jezeru Boroviku, vodovodne mreže u svim naseljima, i izgradnja kuća oproštaja i druge infrastrukture na svih 11 seoskih groblja u Drenjanštini dio je njegova predizbornog programa. Svjestan je, kaže, specifične situacije s novoformiranom česticom za groblje u Mandićevcu.

– Moramo sjesti i razgovarati s mještanima Mandićevca da u međuvremenu s državom, dozvolama i papirima u potpunosti riješena, sređena čestica predviđena za groblje i krene s tom namjenom – kaže Dešić, pa na tom tragu najavljuje kako je Općina spremna obiteljima pokojnika koji će tu biti prvi pokopani prvih deset grobnih mjesta dati – besplatno. Odlučila se na taj nesvakidašnji potez kako bi čestica namijenjena prvom groblju u selu to polako počela i biti.

Cijena grobnog mjesta izračunava se po četvornom metru i za sva je groblja na području te općine ista. Za domicilne je ona 13,27, a za “strance” 200 eura po četvornome metru.

“Dobiva TV…”

Neki će reći nesvakidašnji, uvjetno rečeno marketinški, pa i bizaran potez, no i smrt i sve što se vezuje uz nju dio je života, zar ne?

– Počne li čestica biti groblje, dakako da će Općina i na njemu izgraditi kuću oproštaja, ogradit će ga, riješit će prilaz, parkiranje i svu potrebnu infrastrukturu – najavljuje načelnik Dešić.

No, zasad tužne kolone u crnom mirno i tiho i dalje samo prolaze pokraj čestice namijenjena za groblje, idući u smjeru groblja u Drenju i Pridvorju, a tek treba vidjeti na kakvo će tlo pasti poziv Općine da prvih deset grobnih mjesta u Mandićevcu da besplatno.

Inače, dugogodišnji pokušaji da parcela na ulazu u Mandićevac postane seosko groblje već su ušli i u mjesnu legendu koja se i dandanas prepričava: svojedobno se moglo u šali čuti, a da se ne omalovažava pijetet prema ičijem pokojniku, da “tko bude prvi na groblju – dobit će televizor…”.

Ima katastar groblja

Općina Drenje svojevremeno je riješila i katastar groblja, a još prije uvela i naplatu grobne naknade. Prije dvije godine osnovala je svoje komunalno poduzeće Drinak, koje je preuzelo i poslove pokopa po općini, a što su dotad radila privatna pogrebna poduzeća iz Đakova.

Izvor|Foto: Glas Slavonije/Suzana Župan